NRG Innovations NRG-SRK-250BK-WT Gen 2.5 Race Steering Wheel Quick Release Kit Adapter (Black Body Color) / White Ring W/Finger Grooves, 6x70 and 6x74mm Bolt Patterns
★★★★★ 4.9 119 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by zahner-ag.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • [Note]Professional Installation is Highly Recommended; Installation Instruction is NOT Included
  • [This Item Includes] 1 X Gen 2.5 Steering Wheel Quick Release Adapter, Quick Release Spec, 2.50" Thick, 3.50" (88.90mm) Diameter
UPC 840301210445
Color White
Fit Type Universal Fit
Grip Size 3.5 inches
Brand Name NRG Innovations
Item Weight 2 Pounds
Manufacturer NRG Innovations
Model Number NRG-SRK-250BK-WT
Item Diameter 3.5 Inches
Material Type Aluminum
Item Type Name NRG-SRK-250BK-WT Gen 2.5 Race Steering Wheel Quick Release Kit Adapter
Automotive Fit Type Universal Fit
Included Components 1 X Gen 2.5 Steering Wheel Quick Release Adapter, Quick Release Spec, 2.50" Thick, 3.50" (88.90mm) Diameter
Manufacturer Part Number NRG-SRK-250BK-WT
Compatible with Vehicle Type Passenger Car
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
119 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (106)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)