King Engine Bearings MB557XP001 Main Bearing Set
★★★★★ 4.2 105 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by zahner-ag.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Main Bearing - XP - 0.001 in Undersize - Small Block Chevy - Kit
  • Package Dimensions: 5.6" (L) x 3.7" (W) x 1.8" (H)
  • Product Type: Auto Part
  • Package Quantity: 1
  • Country Of Origin: Israel
UPC 191215186884
Brand Name King Engine Bearings
Item Weight 1.2 Pounds
Bearing Type Ball Bearing
Manufacturer King Engine Bearings
Material Type Alloy Steel, Copper
Bearing Number MB557XP001
Item Dimensions 11.5 x 4.29 x 2.14 inches
Compatible Lubricant Grease
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
105 ratings | 43 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (82)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (12)