Forward DT08125A 5-Inch Bench Vise Ductile Iron and Q194A 4" Drill Press Vise
★★★★☆ 4.0 56 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by zahner-ag.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • DT08125A Bench Vise: Jaw width:125mm(5"), Opening: 125mm(5"), Throat Depth: 67mm(2.6"), Clamp force: at least 5500lbs
  • Q194A Drill Press Vise: Jaw width: 4"(100mm) , Jaw Height: 3/4" (19mm), Jaw Opening: 4-3/8" (110mm)
  • Drill press vise is made from high strength cast iron. 30,000 PSI, Serrated jaw plate provide higher clamping force about 1760lbs for secure grip
Color Blue
Brand Name Forward
Style Name DT08125A 5" Bench Vise and Q194A 4" Drill Press Vise
Manufacturer Forward
Model Number DT08125A
Material Type Ductile Iron, High Strength Cast Iron
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
56 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (42)
4 stars
8% (4)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (6)